Gülümseyişinizi Daha Mutlu Ve Sağlıklı Hale Getirmek İçin Buradayız
Dünyam Diş Ağız ve Diş Sağlığı Güvencesiyle
Restorati̇f Tedavi̇ler (Dolgu, Esteti̇k Dolgu)
Restoratif Tedaviler (Dolgu, Estetik Dolgu)
Restoratif Tedaviler (Dolgu, Estetik Dolgu)

Restoratif Diş Tedavisi( DOLGU)

Restoratif diş tedavisi sırasında hastanın şikayetleri mevcut çürük, aşınmış, hassas, renklenmiş, aralıklı ve kırık dişlerin fonksiyonlarını yerine getirilmesi bu alanın amaçlarıdır. Dolgu diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır. Dolgu çeşitleri,

Kompozit Dolgu

Silikondioksit parçaları içeren plastik bir karışımdır. Çeşitli renk seçenekleri ile dişte fark edilmez estetik veya beyaz dolgu olarak adlandırılır. Önceleri sadece ön dişlerde kullanılan bu yöntem zamanla arka dişlerde de kullanılmaya başlamıştır.Özel bir bağlayıcı ile sertleştirilerek cilası da aynı seans içinde yapılır.

Porselen Dolgu

Porselen dolgu da hazırlanan kaviteden ölçü alınarak laboratuvara gönderilir hasta diğer seansta geldiğinde cilalanmış olan porselen kaviteye yerleştirilir.

Amalgam Dolgu

Amalgam dolgu gümüş, bakır kalay karışımından %40 oranında civa ile karıştırılması ile ortaya çıkar. Çürükten temizlenen oyuk amalgam dolgu ile doldurulduktan sonra  saat o tarafın kullanılmaması sağlanır. İyice sertleştikten sonra saat sonunda cilalanır. Günümüzde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu dişe tutunur bu nedenle hekimler tutucu önlemler alır özel tutucu oyukların hazırlanması ile sağlanır.

Dolgu yapılırken ana kural oyuğun iyi hazırlanmasıdır. Dişe yapılan dolgu ile çürümeden önceki doğal hali verilir. Dolgu maddesi seçerken hekimler arka dişlerin çiğneme basıncına dayanıklı olması ön dişlerde estetik durmasını göze alırlar. Diş çürüklerinin tedavi edilmesi amacı ile kullanılmış  amalgam dolgular estetik açıdan bir çözüm sunmadığı için porselen yada kompozit dolgular tercih edilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın