Gülümseyişinizi Daha Mutlu Ve Sağlıklı Hale Getirmek İçin Buradayız
Dünyam Diş Ağız ve Diş Sağlığı Güvencesiyle
Haraketli̇ Di̇ş Protez Tedavi̇leri̇
Haraketli Diş Protez Tedavileri
Haraketli Diş Protez Tedavileri

Hareketli Protezlerin Avantajları Nelerdir?

Hareketli protezler eksik dişlerin değiştirilmesinin en ekonomik yollarından biridir. Hareketli protezler ağız işlevini geri kazandırmasının yanı sıra yüz konturunun korunmasına da yardımcı olur. İmplant tedavisine göre hareketli protez tedavisi çok daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Hareketli protezlerin diğer bir avantajı bazı hareketli protez tedavilerinde diş kesimine ihtiyaç duyulmamasıdır.

Hareketli Protezlerin Dezavantajları Nelerdir?

Hareketli protezler kişinin kaybettiği dişlere kavuşmasını ve günlük yaşamlarını konforlu bir şekilde sürdürmesini sağlar. Ancak hareketli protezler ilk takıldığında kişiden kişiye değişen bir alışma süreci yaşanır.

Bu süreçte hareketli protez takılan kişi konuşma, yemek yeme, çiğneme ve protezi ağızda tutma fonksiyonlarında bazı sorunlar yaşayabilir. Zaman içerisinde hareketli protezlerin aşınıp kırılması söz konusu olabilir. Hareketli protezlerin diğer bir dezavantajı çene uyumunu kaybedebilen diş protezlerinin değiştirilmesi gerekliliğinin ortaya çıkmasıdır.

Hareketli Protez Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hareketli protezler takıldıktan sonra hastalar belirli bir alışma süresine ihtiyaçları olduğunu göz ardı etmemelidir. Tedaviyi izleyen erken dönemde yumuşak gıdalar dikkatlice çiğnenerek tüketilmelidir. Küçük lokmaların iki taraflı olarak çiğnenmesine özen gösterilmelidir.

Alt damak protezlerinin yanak ve dil hareketleriyle yerinden oynaması halinde; bu durumun geçici olduğu ve proteze alışılmaya başlandığında yanak, dudak ve dil kaslarıyla yerinde tutulmasının mümkün olacağı unutulmamalıdır.

Hareketli protezler kullanılmaya başlandığında üst damak protezlerinin ağza düşmesi söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda üst protezin damağa daha iyi tutunması için yutkunma hareketlerinden yararlanılabilir.

Protezlerin ağızda vuruklara neden olması durumunda en kısa sürede diş hekimi ile iletişime geçilmelidir. Akşamları protezler temizlenmeli, bir bardak temiz suyun içerisine koyulmalı ve sabah yeniden ağza takılmalıdır. Protezlerin temizlenmesi amacıyla aşınmaya neden olabilecek maddelerin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın