Gülümseyişinizi Daha Mutlu Ve Sağlıklı Hale Getirmek İçin Buradayız
Dünyam Diş Ağız ve Diş Sağlığı Güvencesiyle
Di̇ş Beyazlatma (Pfi̇s Ti̇pi̇)
DİŞ BEYAZLATMA (PFİS TİPİ)
DİŞ BEYAZLATMA (PFİS TİPİ)

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerdeki lekeler ile beraber renk bozulmalarını gidermeyi ve geçmişin parlaklığını diş minesine geri kazandırmayı amaçlayan oldukça popüler bir tedavidir. Ancak bu yöntemin kesin bir çözüm olmadığı, elde edilen sonucun kalıcı olması için periyodik olarak tekrarlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Öte yandan diş beyazlatmanın, birbirinden ayrı diş tedavileri olduğu için diş temizliğinden farklı olduğunu da unutmamakta fayda vardır. İlki, dişleri daha beyaz hale getirmeyi amaçlarken diş temizliği, dişlere yerleşmiş bakteri plağını ve tartarı temizlemeyi amaçlar

Dişler Neden Lekelenir?

Dişlerdeki renk değişikliği, temel olarak kişisel alışkanlıklar ve yaşam tarzı ile bağlantılıdır. Zamanla dişler, aşağıdaki gibi çeşitli kaynaklardan gelen renk pigmentlerini absorbe eder:

  • Besinler
  • Kahve gibi bazı içecekler
  • Diş renklendiren gargaralar
  • İlaçlar
  • Sigara

Renk pigmentleri, sert diş dokularına (mine ve dentin) yerleşir ve dişlerin doğal rengini değiştirerek yavaş yavaş sararmasına veya koyulaşmasına neden olur.

Dişlerinizi Beyazlatmak Ne Zaman Gereklidir?

Dişlerin doğal veya parlak rengi, uyumlu dişler ve sağlıklı diş etleri ile birlikte bir gülümsemenin, “estetik bir gülümseme” olmasına katkıda bulunan faktörlerden biridir. Estetik faktör, doğal olarak beyaz ve parlak dişlerin aynı zamanda iyi bir genel fiziksel sağlıkla eş anlamlı olduğu fikriyle de ilgilidir.

Çeşitli çevresel faktörler nedeniyle dişler, parlaklığını kaybedip sarardığında veya koyulaştığında profesyonel diş beyazlatma kullanılabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma, özel alet ve ürünler kullanılarak dişlerdeki renklenmelerin önemli ölçüde azaltılmasını, dişlerin daha beyaz ve homojen renk yapısına getirilmesini sağlayan estetik bir tedavidir. Bu işlemde hidrojen peroksit (H2O2) maddesi kilit bir rol oynar. Diş beyazlatma yöntemleri şunlardır:

Profesyonel Diş Beyazlatma

Profesyonel diş beyazlatma, diş kliniklerinde veya özel merkezlerde doğrudan diş hekimi tarafından yapılır. Profesyonel düzeyde en çok kullanılan tekniklerden biri, fotoaktivasyon ile stimüle edilen hidrojen peroksit veya karbamid peroksit bazlı maddelerle diş beyazlatmadır.

Diş kliniğinde yapılan bu beyazlatma, dişlere doğrudan uygulanan bir jelin kullanılmasına dayanır. Diş hekimi, diş etlerini korumak için plastik bir kılıf uygular ve jeli, diş yüzeylerine uygular. .

Seans bir saate kadar sürebilir. LED lambalar veya lazer ekipmanı ile yapılan fotoaktivasyon ile tedavi hızlandırılabilir. Evde beyazlatmaya kıyasla profesyonel diş beyazlatmanın etkinliği önemli ölçüde daha yüksektir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın